Dzień Wieloryba w przedszkolu

Światowy Dzień Wielorybów ustanowiony został na Hawajach przez Pacific Whale Foundation. Największe obchody święta odbywają się na Maui – drugiej co do wielkości wyspie w archipelagu Hawajów. Każdej zimy w pobliżu wyspy pojawiają się stada humbaków, które odbywają tu gody, tutaj też rodzą się ich młode. Od 35 lat w lutym na wyspie odbywa się Maui Whale Festiwal, którego kulminacyjnym momentem są obchody Dnia Wielorybów ze spektakularną paradą waleni. Szkoda, że nie możemy świętować z nimi, ale to nie znaczy, że nie możemy świętować wcale i to nie tylko przez wzgląd na naszego bałtyckiego walenia – krytycznie zagrożonego wyginięciem morświna (według obliczeń naukowców w Bałtyku jest ich niecałe 450*).W czwartek tematem dnia w przedszkolu były wieloryby – ogromne ssaki, które obchodzą swoje święto 15 lutego. Dzieci dowiedziały się ciekawostek o życiu i zwyczajach tych morskich zwierząt a pani Natalia przeczytała dzieciom wiersz Juliana Tuwima „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”. Na zakończenie spotkania dzieci stworzyły przepiękne portrety wielorybów.