Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”. W środę 21 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Miał on na celu zwrócenie uwagi na potrzebę troski o język ojczysty, dbanie o jego rozwój i trwanie. Dzieci poprzez wspólną zabawę dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących języka ojczystego. Pani Magda starały się przekazać dzieciom wiedzę, na temat tego, czym jest język ojczysty, dlaczego należy używać go w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo, analizowały również literaturę dziecięcą napisaną przez rodzimych pisarzy. Dzieci wzięły udział w zabawach logopedycznych. Ochoczo bawiły się w „kolorowe rebusy”, gimnastykowały swój język, próbowały recytować trudne „łamacze językowe”. Pani Magda przedstawiła kilka przykładów związków frazeologicznych i omówiła ich znaczenie. Dzieci miały okazję poznania takich zwrotów jak: „mieć muchy w nosie”, „pisać jak kura pazurem, „nie wtykać nosa w nie swoje sprawy” i wiele innych.